School Logo

Welcome to Kegworth Primary School

Together we will be our best

Google Translate

Who's Who

Teachers
Mrs Tracey Robinson, Headteacher & Senior Designated Safeguarding Lead

Mrs Jane Panter, Deputy Head, Year 4 teacher, Deputy Designated Safeguarding Lead & English coordinator
Miss Sarah Cartwright, Deputy Head, Year 3 teacher, Maths coordinator, & Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs Liz Baker, Year 3 teacher 

Mrs Laura Hardy, Year 6 teacher & SEN coordinator

Mr Owen Todd, Year 5 teacher

Mrs Joanne Pascoe, Year 4 teacher
Mrs Katie Tack, Year 2 teacher & KS1 Lead 
Miss Bessie Anderson, Year 1 teacher 
Miss Ami Booth and Miss Holly Farmer, EYFS teacher

 

Senior leadership team

Mrs Tracey Robinson

Miss Sarah Cartwright

Mrs Jane Panter

Mrs Katie Tack

 

Office staff
 

Mrs Sheena Dent, Office Manager

Miss Melanie Ince, Office Administrator 

                                            

Teaching assistants
Mrs Emma Harper, Higher Level Teaching Assistant

Ms Jo Green, Teaching Assistant

Mrs Marianna Steel, Learning Support Assistant

Mrs Diane Wainwright, Learning Support Assistant

Mrs Gail Wilkie, Learning Support Assistant

Mrs Lois Sarson, Learning Support Assistant

Miss Cassie Reynolds, Learning Support Assistant 

Mrs Michelle Roper, Learning Support Assistant, Mental Health first aider

Miss Danielle Aley, Learning Support Assistant

Mrs Belinda Hazell, Learning Support Assistant

Miss Sonia Morley, Learning Support Assistant

Miss Bec Waldron, Learning Support Assistant

Miss Rhiannon Fairbrother , Learning Support Assistant

 

Non-teaching support staff
Mr Dave Sharpe, Premises Officer
Mrs Gail Wilkie, Midday Manager

Miss Sonia Morley, Midday Supervisor

Mrs Belinda Hazell, Midday Supervisor

Mrs Grace Kelly, Midday Supervisor & Cleaner

Mrs Lauren Bent, Midday Supervisor
Mrs Gail Aldridge, Cleaner

Mrs Sandra Rowbotham, Cleaner

Miss Jasmin King, Cleaner

 

Sports Coach

Mr Daniel Woods

 

Breakfast Club staff

Miss Jo Green, Coordinator

Mrs Diane Wainwright, Coordinator

 

After School Craft/ICT Club staff

Coordinators: Miss Danielle Aley, Mr Daniel Woods, Ms Jo Green and Miss Sonia Morley

 

After School Sports Club staff

Mr Daniel Woods

 

Peripatetic teaching staff

Mr Brad Burrow - Guitar Teacher

Mrs Liz Paling - Piano Teacher

Mr Jake Clark, Drumming Teacher

Kitchen staff

Mrs Gail Aldridge, School Food Supervisor
Mrs Jennifer Corbett, School Food Assistant 


 


 

STAFF GALLERY

Mrs Tracey Robinson, Headteacher
Mrs Jane Panter, Deputy Head, & Yr 4 Teacher
Miss Sarah Cartwright, Deputy Head & Yr 3 Teacher
Mrs Liz Baker, Year 3 Teacher & SENCo
Mrs Laura Hardy, Yr 6 Teacher
Mrs Jo Pascoe, Yr 4 Teacher
Mrs Katie Tack, Yr2 Teacher and KS1 Lead
Miss Bessie Anderson, Year 1 TEacher
Miss Ami Booth, EYFS Teacher
Mrs Sheena Dent, Office Manager
Miss Melanie Ince, Office Administrator
Mrs Verity Cave, School Finance Officer
Mrs Emma Harper, HLTA
Ms Jo Green, TA & Club Staff
Mr Daniel Woods, Sports Coach & Club Staff
Mrs Gail Wilkie, LSA & Midday Manager
Mrs Diane Wainwright, LSA & Club Staff
Miss Cassie Reynolds, LSA & Club Staff
Mrs Marianna Steel, LSA
Mrs Lois Sarson, LSA, Forest School & Club Staff
Miss Danielle Aley, LSA & Club Staff
Mrs Michelle Roper,LSA & Mental Health First Aider
Miss Sonia Morley, LSA & Midday Supervisor
Mrs Belinda Hazell, LSA & Midday Supervisor
Mr Dave Sharpe, Premises Officer
Mrs Sandra Rowbotham, Cleaner
Ms Gail Aldridge, School Food Supervisor & Cleaner
Mrs Jenny Corbett, School Food assistant
Mrs Lauren Bent, Midday Supervisor
Mrs Grace Kelly, Midday Supervisor
Mr Brad Burrow, Guitar Teacher
Mr Jake Clark, Drumming Teacher
Mr Jake Tilson, ICT Consultant
Mr Joe Spencer, ICT Consultant
Mr Jonathan Faulkes, Chair of Governors
Mr David Hayes, Governor
Mrs Brenda Langton, Governor
Mrs Victoria Cooper, Governor
Mrs Margaret, Thompson, Governor
Top